همه چيز درباره دفاعيه مالياتی و تنظيم لايحه مالیاتی

مقدمه

لایحه مالیاتی از جمله عوامل مهم برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارای کسب‌ و کار می ‌باشد، زیرا در لایحه‌ای که تنظیم می ‌شود اگر خطا و مشکلی مشاهده شود ممکن است صاحبان کسب‌ و کار ها با جرائم مالیاتی مواجه شوند. پیوند محاسب در این مقاله به شما کمک می ‌کند تا با چگونگی نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی و همه‌ چیز در مورد دفاعیه مالیاتی را برای ارائه داد خواست برای مشمولان مالیاتی به سازمان امور مالی و مقامات مالی کشور ارائه کند.
اگر شما نیز مانند برخی دیگر از مشمولان مالیاتی نیازمند تنظیم و تدوین لایحه دفاعیه مالیاتی برای اعتراضات مالی یا مالیاتی خود به سازمان امور مالیاتی کشور دارید با پیوند محاسب تا انتها همراه باشید.

دفاعیه مالیاتی چیست؟

از بهترین روش ‌ها برای دفاع از حق و حقوق مشمولان مالیاتی، تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی می‌ باشد که معمولاً افراد متخصص مانند وکلای مالیاتی از آن استفاده می ‌کند. سازمان امور مالیاتی کشور به‌ عنوان ۱ مرجع مالیاتی، بر اساس مصوبات قانون شورای اسلامی و قوانین مالیاتی، ملزم به تشخیص انواع مالیات‌ ها، و محاسبه آن ‌ها می ‌باشد و در نتیجه برای وصول انواع مالیات ‌ها، براساس مراتب قانونی و اختیاراتی که در دست دارد اقدام می ‌کند. ‌بطور کلی، پس‌ از ارائه ‌ی اظهارنامه‌ مالیاتی و تکمیل فرم‌ ها در سایت سازمان امور مالیاتی کشور، مأموران سازمان امور مالیاتی کشور ملزم هستند تا میزان مالیات مشمولان مالیاتی از جمله اشخاص حقیقی و حقوقی را مطابق قانون تعیین کنند.
از آنجایی ‌که امکان دارد مأموران مالیاتی در تعیین و محاسبه دقیق مالیات و نحوه وصول مؤدیان مالیاتی دچار خطا شده باشند و حقوق مشمولان مالیاتی را مورد تعرض قرار دهند بر این اساس مجلس شورای اسلامی قانون مالیات مستقیم را جهت اعتراض برای مشمولان مالیاتی در نظر گرفته‌ است.
بر این اساس مؤدیان مالیاتی می‌ توانند برای احقاق حق خود، نسبت‌ به تصمیمات سازمان امور مالیاتی کشور و یا مأموران این سازمان به مدت ۳۰ روز پس‌ از تاریخ برگه تشخیص مالیات، دفاعیه مالیاتی خود را ارائه دهند. به‌ عبارت‌ دیگر مشمولان مالیاتی باید ۱ برنامه دعوی مالیاتی یا همان لایحه دفاعیه مالیاتی را در قالب‌ های مختلف که شامل داد خواست، درخواست و یا اعتراض می‌ باشد را به سازمان امور مالیاتی کشور و سایر مقامات ذی ‌صلاح جهت بررسی مجدد ارسال کنند. و سپس در ادامه اعتراض مودیان، لایحه دفاعیه مالیاتی از طرف مقامات مربوطه مورد بررسی و تجسس بیشتر قرار خواهد گرفت.
*توجه: اگر مشمولان مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی خود را در تاریخ مشخص‌ شده که به ‌صورت الکترونیکی نیز می ‌باشد به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل ندهند، حکم اعتراض آن‌ ها به معنی تعلیق جریمه و عدم اعمال مجازات‌ های ناشی از صورت ‌حساب مأموران سازمان امور مالیاتی کشور نخواهد بود.
این ‌جاست که وکلای مالیاتی می ‌توانند به کمک شما بیایند. وکلا می‌ توانند ۱ لایحه دفاعی به‌ عنوان لایحه دفاعیه مالیاتی تنظیم کرده و پرونده را جهت بررسی‌ های مجدد به مقامات ذی‌ ربط من‌ جمله هیئت‌ های شورای حل اختلاف مالیاتی ارسال کنند.

دفاعیه مالیاتی

چه زمانی تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی حتما باید انجام شود

برخی از اوقات تعدادی از مشمولان مالیاتی از پرداخت بدهی ‌های مالیاتی خود خود داری می ‌کنند و دولت نیز برای این‌ که مؤدیان مالیاتی را از تخلفشان آگاه کند تحت ۱ اخطاریه تاخیر پرداخت بدهی مالیاتی را برای آنان ارسال می ‌کند. مؤدیان مالیاتی نیز اگر نسبت‌ به مالیات خود اعتراض داشته باشند می ‌بایست ۱ لایحه دفاعیه مالیاتی را تنظیم کرده و آن را به هیأت حل اختلاف یا همان شورای حل اختلاف مالیاتی ارجاع دهند تا این مشکل را مورد بررسی مجدد قرار دهند. البته نیز به این‌ موضوع باید بدانید که قبل ‌از تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی باید چه قوانین و ویژگی‌ هایی را در تنظیم آن رعایت کنیم بنابراین با همراه باشید.

چگونه می توان مراحل دفاع مالیاتی سریعتر پیش برد ؟

اگر مودی بتواند در شکایت پرونده مالیاتی خود با توجه به مراحل قانونی، شکایت را مطرح کند، پرونده به سرعت کمی بسته میشود، ولی کمتر پیش می آید که شخص مودی اطلاعات لازم از قوانین کلی مالیاتی را داشته باشد.

مشاور مالیاتی می توانند مودیان را در دادرسی درست این پرونده ها کمک کنند مودیان هم می توانند با اعتماد کافی پرونده را به دست آنان بسپارند.

نحوه تنظیم لایحه مالیاتی

برخی از مؤدیان مالیاتی بدون مشاوره با وکیل متخصص امور مالیاتی، خود دست به نوشتن و تنظیم لایحه مالیاتی می ‌زنند اگر شما نیز از جمله آن مؤدیان مالیاتی هستید نکاتی را باید در تنظیم این لایحه رعایت کنید بنابراین در ادامه با پیوند محاسب همراه باشید:

  1. اولین مرحله در تنظیم لایحه مالیاتی دریافت رونوشت گزارش رسیدگی (اوراقی که توسط گروه رسیدگی سازمان امور مالیاتی کشور و نحوه محاسبه دقیق مالیات و همچنین موضوع مورد بحث در آن نوشته شده‌ است) که از حوزه‌ های مالیاتی کشور صادر می ‌شود تهیه کنید. شما در ابتدا باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد یا دیگر اظهارنامه ‌های مالیاتی خود را که به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کرده‌ اید را مجدد مورد مطالعه قرار دهید تا ببینید اظهارنامه شما دقیقاً چه مشکلی داشته ‌است.
  2. دومین مرحله در تنظیم سند لایحه مالیاتی بعد از بررسی مجدد اظهارنامه مالیاتی خود درصورتی ‌که شما سند و مدرکی برای دفاع از خود در برابر سازمان امور مالیاتی کشور دارید آن‌ ها را جمع ‌آوری و مورد بررسی قرار دهید.
  3. سومین قدم در تنظیم لایحه مالیاتی شما باید سعی کنید تا گزارش‌ های بایگانی ‌شده را که می‌ توانند به دفاعیه شما اعتبار ببخشند را ضمیمه لایحه خود کنید. این گزارش‌ ها شامل آیین ‌نامه ‌ها، بخش نامه ‌ها، تصویب‌ نامه ‌ها، رأی شورای عالی مالیاتی و دستورالعمل ‌های سازمان‌ امور مالیاتی کشور می باشد.

*توجه: تجربه ‌ها نشان داده ‌است که برخی از اوقات لایحه ‌های مالیاتی شامل چندین صفحه یا چندین برگه می ‌شوند، که تمامی این برگه‌ ها توسط شورای حل اختلاف مورد بررسی و مطالعه قرار نمی ‌گیرد. به‌ همین دلیل پیوند محاسب به شما پیشنهاد می ‌کند تا لایحه مالیاتی دفاعی خود را در کوتاه‌ ترین و بهترین و به‌ صورت کاملاً مختصر و مفید آنچه را که می‌ خواهید را در لایحه دفاعیه مالیاتی خود ذکر کنید.
اگر خودتان نیز نمی‌ توانید دفاعیه مالیاتی را تنظیم کنید بهترین کار استفاده از افراد متخصص در تنظیم لایحه مالیاتی است. بهترین افرادی که می ‌توانند در امور مالیاتی به شما کمک کنند وکلای مالیاتی یا حسابدار ها می ‌باشند. حسابدار هایی که به قوانین حقوقی نیز آشنایی کافی را داشته باشد. حسابدار مالیاتی می ‌بایست به تمامی دفتر های حسابداری و حسابرسی، اظهارنامه ‌ها و همچنین گزارش‌ های شرکت دسترسی داشته باشد. مزیت استفاده از مدافعان حقوقی چه حسابداران حقوقی چه وکلای حقوقی این است که شما کسی را انتخاب می کنید که پیگیر امور مالیاتی شما است و مطمئن هستید که دفاع مالیاتی شما با چالش‌ های جدیدی روبرو نخواهد شد.

 

مهم ترین نکاتی که باید در تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی به آن توجه کنید

در تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی نکات بسیار مهم و ریز و درشتی وجود دارد که باید به آن توجه کافی را داشته باشید تا لایحه دفاعی شما به ‌صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.
در تنظیم و تدوین لایحه مالیاتی دفاعی سعی کنید تابع قوانین و مقررات مالیاتی باشید و به تمامی قوانین و مقررات اهمیت بسیار دهید زیرا نحوه رسیدگی سازمان امور مالیاتی کشور و سایر مراجع ذی ‌صلاح بر اساس قوانین و مقررات مصوبه مالیاتی مجلس شورای اسلامی می‌ باشد.
دومین نکته در نحوه‌ی تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی این است که باید تسلط کامل بر تمام قوانین مالیاتی را دارا باشید و گزارشات رسیدگی که در بالا به آن ‌ها اشاره کردیم که در انواع لایحه مالیاتی ارائه می ‌شود را مورد بررسی قرار دهید. شما نیز می‌ بایست به قوانینی که اخیراً تصویب ‌شده نیز مسلط بوده و اگر به قوانین تسلط کافی ندارید تنظیم لایحه مالیاتی برای شما ۱ ریسک بزرگ بشمار می‌ آید.

دیگر موردی که در تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی باید به آن توجه داشته باشید و باید آن را انجام دهید نحوه رسیدگی به مقررات قانون مالیات مستقیم، انواع آئین ‌نامه ‌های اجرایی، انواع بخشنامه ‌های سازمان امور مالیاتی جمهوری اسلامی ایران، رأی شورای عالیه امور مالیاتی و همچنین رأی دیوان عدالت اداری را با یکدیگر مقایسه کنید و اگر اختلافی در آن‌ ها مشاهده کردید آن ‌ها را نیز فهرست کنید.


مزایای تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی

لایحه مالیاتی به متنی که از طرف مؤدی مالیاتی چه حقوقی باشد و چه حقیقی جهت بررسی محاسبه مجدد مالیاتی به مقام قضایی ارسال می‌ شود گفته می‌ شود. مؤدیان مالیاتی نیز در انواع دعوا های مالیاتی برای حضور در شورا های حل اختلاف مالیاتی و سایر مراجع ذی ‌صلاح جهت ارائه‌ی لایحه دفاعی باید باشند تا از حق خودشان دفاع کنند.
به‌ طور کلی لایحه دفاعیه مالیاتی بهترین ابزار برای مشمولان مالیاتی جهت احقاق حق خود در هیئت ‌های حل اختلاف مالیاتی می باشد.
گاهی از اوقات مؤدیان مالیاتی بعد از ارائه لایحه دفاعی خود در هیئت ‌های حل اختلاف مالیاتی جلسه را ترک می ‌کنند و هیئت‌ های حل اختلاف با بررسی لایحه دفاعیه و مستندات موجود را مجدد بررسی کرده و رای خود را صادر می‌ کنند. این نکته نیز قابل‌ توجه است که بدانید برخی اوقات تعداد پرونده ‌های مورد بررسی در هیات حل اختلاف تعدادشان زیاد می‌ باشد و اعضای هیئت در همان روز رأی نهایی را صادر نمی‌ کنند و با بررسی مجدد لایحه اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی رأی نهایی خود را صادر می‌ کنند.
گاهی اوقات نیز مؤدیان مالیاتی نمی ‌توانند درزمانی که هیات حل اختلاف مشخص می‌ کند جهت ارائه لایحه دفاعی خود در محل حاضر شوند بنابراین می ‌توانند لایحه دفاعی خود را در دبیرخانه سازمان حل اختلاف مالیاتی ثبت کرده تا در زمان مشخص‌ شده اعضای هیأت حل اختلاف با مطالعه و بررسی مجدد لایحه دفاعیه و مستندات مذکور، رأی نهایی را اعلام کنند.

در نهایت

لایحه دفاعیه جهت بررسی مجدد پرونده مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد و شما باید توجه کافی به تمامی قوانین داشته باشید تا یک لایحه دفاعی قوی مطابق قوانین مالیات مستقیم کشور ارائه کنید تا هیئت حل اختلاف را مجاب کنید تا تجدید نظر در وصول مالیات شما داشته باشند. پیوند محساب با مشاوره مالیاتی در کنار شماست تا شمار را با انواع قوانین مالیاتی آشنا کرده و در طی تمام مراحل در کنار شما باشد.

نظرات