همه چيز درباره دفاعيه مالياتی و تنظيم لايحه مالیاتی

مقدمه

در جوامع امروزی، مالیات به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد دولت‌ ها محسوب می ‌شود و دولت‌ ها برای تأمین هزینه‌ های خود به مالیات نیاز دارند. به همین دلیل، هر شخص یا شرکتی که در یک کشور فعالیت داشته باشد، موظف به پرداخت مالیات است. اما در برخی مواقع، شخص یا شرکت ممکن است به دلایل مختلفی، از جمله عدم دسترسی به اطلاعات کافی، نامشخص بودن قوانین و مقررات مالیاتی یا عدم قطعیت در تعیین ارزش دقیق دارایی ‌ها، نتواند مبالغ دقیق مالیات خود را محاسبه کند.

در چنین مواردی، افراد و شرکت ‌ها می‌توانند از دفاعیه مالیاتی استفاده کنند. دفاعیه مالیاتی یک سند رسمی است که شخص یا شرکت آن را به سازمان مالیاتی ارائه می‌ دهد و در آن به دلایل مشروحی اشاره می‌شود که برای عدم پرداخت یا پرداخت کمتر مالیات، توسط شخص یا شرکت مورد نظر ذکر شده است.

از سوی دیگر، لایحه مالیاتی یک قانون است که به منظور اصلاح و بهبود فرایند محاسبه و پرداخت مالیات در یک کشور، تدوین می ‌شود. این قانون با ارائه روش‌ های بهتر و دقیق ‌تر برای محاسبه و پرداخت مالیات، تلاش می‌ کند تا به محاسبه‌ی درست و عادلانه‌ی مالیات برای همه افراد و شرکت‌ها برسد. در واقع، لایحه مالیاتی به عنوان یکی از مهم ‌ترین ابزارهای دولت برای مدیریت و کنترل مالیات، می‌ تواند در افزایش  کارایی و شفافیت در سیستم مالیاتی کشور مؤثر باشد. با تدوین لایحه مالیاتی، قوانین مالیاتی روشن‌تر و دقیق‌تر می ‌شود و مردم و شرکت‌ها به راحتی می‌ توانند درک کنند که چگونه مالیات آنها محاسبه شده و چگونه باید آن را پرداخت کنند. همچنین، لایحه مالیاتی با ارائه انواع معافیت‌ها، تخفیفات و امتیازات مالیاتی، اشخاص و شرکت‌ ها را به پرداخت مالیات تشویق می ‌کند و در نتیجه درآمد دولت افزایش می ‌یابد. به علاوه، لایحه مالیاتی به دولت کمک می‌ کند تا از سوی دیگر، از عدم پرداخت مالیات و تخلفات مالیاتی جلوگیری کند و با اجرای عدالت مالیاتی، به توزیع مناسب درآمد بین افراد و شرکت‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل، لایحه مالیاتی یکی از ابزارهای مهم دولت برای مدیریت و کنترل سیستم مالیاتی است و اهمیت بسیاری در این زمینه دارد.

دفاعیه مالیاتی چیست؟

از بهترین روش ‌ها برای دفاع از حق و حقوق مشمولان مالیاتی، تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی می‌ باشد که معمولاً افراد متخصص مانند وکلای مالیاتی از آن استفاده می ‌کند. سازمان امور مالیاتی کشور به‌ عنوان ۱ مرجع مالیاتی، بر اساس مصوبات قانون شورای اسلامی و قوانین مالیاتی، ملزم به تشخیص انواع مالیات‌ ها، و محاسبه آن ‌ها می ‌باشد و در نتیجه برای وصول انواع مالیات ‌ها، براساس مراتب قانونی و اختیاراتی که در دست دارد اقدام می ‌کند. ‌بطور کلی، پس‌ از ارائه ‌ی اظهارنامه‌ مالیاتی و تکمیل فرم‌ ها در سایت سازمان امور مالیاتی کشور، مأموران سازمان امور مالیاتی کشور ملزم هستند تا میزان مالیات مشمولان مالیاتی از جمله اشخاص حقیقی و حقوقی را مطابق قانون تعیین کنند.
از آنجایی ‌که امکان دارد مأموران مالیاتی در تعیین و محاسبه دقیق مالیات و نحوه وصول مؤدیان مالیاتی دچار خطا شده باشند و حقوق مشمولان مالیاتی را مورد تعرض قرار دهند بر این اساس مجلس شورای اسلامی قانون مالیات مستقیم را جهت اعتراض برای مشمولان مالیاتی در نظر گرفته‌ است.
بر این اساس مؤدیان مالیاتی می‌ توانند برای احقاق حق خود، نسبت‌ به تصمیمات سازمان امور مالیاتی کشور و یا مأموران این سازمان به مدت ۳۰ روز پس‌ از تاریخ برگه تشخیص مالیات، دفاعیه مالیاتی خود را ارائه دهند. به‌ عبارت‌ دیگر مشمولان مالیاتی باید ۱ برنامه دعوی مالیاتی یا همان لایحه دفاعیه مالیاتی را در قالب‌ های مختلف که شامل داد خواست، درخواست و یا اعتراض می‌ باشد را به سازمان امور مالیاتی کشور و سایر مقامات ذی ‌صلاح جهت بررسی مجدد ارسال کنند. و سپس در ادامه اعتراض مودیان، لایحه دفاعیه مالیاتی از طرف مقامات مربوطه مورد بررسی و تجسس بیشتر قرار خواهد گرفت.
*توجه: اگر مشمولان مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی خود را در تاریخ مشخص‌ شده که به ‌صورت الکترونیکی نیز می ‌باشد به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل ندهند، حکم اعتراض آن‌ ها به معنی تعلیق جریمه و عدم اعمال مجازات‌ های ناشی از صورت ‌حساب مأموران سازمان امور مالیاتی کشور نخواهد بود.
این ‌جاست که وکلای مالیاتی می ‌توانند به کمک شما بیایند. وکلا می‌ توانند ۱ لایحه دفاعی به‌ عنوان لایحه دفاعیه مالیاتی تنظیم کرده و پرونده را جهت بررسی‌ های مجدد به مقامات ذی‌ ربط من‌ جمله هیئت‌ های شورای حل اختلاف مالیاتی ارسال کنند.

دفاعیه مالیاتی

چه زمانی تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی حتما باید انجام شود

برخی از اوقات تعدادی از مشمولان مالیاتی از پرداخت بدهی ‌های مالیاتی خود خود داری می ‌کنند و دولت نیز برای این‌ که مؤدیان مالیاتی را از تخلفشان آگاه کند تحت ۱ اخطاریه تاخیر پرداخت بدهی مالیاتی را برای آنان ارسال می ‌کند. مؤدیان مالیاتی نیز اگر نسبت‌ به مالیات خود اعتراض داشته باشند می ‌بایست ۱ لایحه دفاعیه مالیاتی را تنظیم کرده و آن را به هیأت حل اختلاف یا همان شورای حل اختلاف مالیاتی ارجاع دهند تا این مشکل را مورد بررسی مجدد قرار دهند. البته نیز به این‌ موضوع باید بدانید که قبل ‌از تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی باید چه قوانین و ویژگی‌ هایی را در تنظیم آن رعایت کنیم بنابراین با ما همراه باشید.

چگونه می توان مراحل دفاع مالیاتی سریعتر پیش برد؟

برای سرعت بخشیدن به مراحل دفاع مالیاتی می ‌توانید به روش‌ های زیر توجه کنید:

 • نگه داشتن سوابق و اسناد مربوطه: مطمئن شوید که همه سوابق مالی و اسناد مربوط به مالیات را نگه داری کنید. این شامل گواهی‌ های دریافتی، رسیدها، فاکتور ها، بیانیه مالیاتی و سوابق حسابداری است. این اسناد را به صورت دقیق و به روز نگهداری کنید تا به راحتی بتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید.
 • درک مقررات مالیاتی: برای دفاع از خود در برابر اداره مالیات، باید مقررات مالیاتی را به خوبی درک کرده باشید. باید بدانید که چه مالیات‌هایی باید پرداخت شود و چه فعالیت‌هایی تحت مالیات قرار می‌گیرند.
 • درخواست کمک از حسابداران مالیاتی: درخواست کمک از حسابدارن مالیاتی می ‌تواند به شما در سرعت بخشیدن به مراحل دفاع مالیاتی کمک کند. حسابدارن مالیاتی با تجربه می‌توانند به شما در فهم بهتر مقررات مالیاتی، نگه داشتن اسناد و رعایت مهلت‌ها کمک کنند.
 • استفاده از فناوری: استفاده از نرم افزارهای مالیاتی و برنامه‌های آنلاین می‌تواند به شما در مدیریت بهتر سوابق مالی و مهلت‌ ها کمک کند. این نرم افزارها می‌توانند به شما کمک کنند تا موعد ارسال بیانیه مالیاتی و دیگر مهلت‌ ها را از دست ندهید.

نحوه تنظیم لایحه مالیاتی

برخی از مؤدیان مالیاتی بدون مشاوره با وکیل متخصص امور مالیاتی، خود دست به نوشتن و تنظیم لایحه مالیاتی می ‌زنند اگر شما نیز از جمله آن مؤدیان مالیاتی هستید نکاتی را باید در تنظیم این لایحه رعایت کنید بنابراین در ادامه با پیوند محاسب همراه باشید:

 1. اولین مرحله در تنظیم لایحه مالیاتی دریافت رونوشت گزارش رسیدگی (اوراقی که توسط گروه رسیدگی سازمان امور مالیاتی کشور و نحوه محاسبه دقیق مالیات و همچنین موضوع مورد بحث در آن نوشته شده‌ است) که از حوزه‌ های مالیاتی کشور صادر می ‌شود تهیه کنید. شما در ابتدا باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد یا دیگر اظهارنامه ‌های مالیاتی خود را که به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کرده‌ اید را مجدد مورد مطالعه قرار دهید تا ببینید اظهارنامه شما دقیقاً چه مشکلی داشته ‌است.
 2. دومین مرحله در تنظیم سند لایحه مالیاتی بعد از بررسی مجدد اظهارنامه مالیاتی خود درصورتی ‌که شما سند و مدرکی برای دفاع از خود در برابر سازمان امور مالیاتی کشور دارید آن‌ ها را جمع ‌آوری و مورد بررسی قرار دهید.
 3. سومین قدم در تنظیم لایحه مالیاتی شما باید سعی کنید تا گزارش‌ های بایگانی ‌شده را که می‌ توانند به دفاعیه شما اعتبار ببخشند را ضمیمه لایحه خود کنید. این گزارش‌ ها شامل آیین ‌نامه ‌ها، بخش نامه ‌ها، تصویب‌ نامه ‌ها، رأی شورای عالی مالیاتی و دستورالعمل ‌های سازمان‌ امور مالیاتی کشور می باشد.

*توجه: تجربه ‌ها نشان داده ‌است که برخی از اوقات لایحه ‌های مالیاتی شامل چندین صفحه یا چندین برگه می ‌شوند، که تمامی این برگه‌ ها توسط شورای حل اختلاف مورد بررسی و مطالعه قرار نمی ‌گیرد. به‌ همین دلیل پیوند محاسب به شما پیشنهاد می ‌کند تا لایحه مالیاتی دفاعی خود را در کوتاه‌ ترین و بهترین و به‌ صورت کاملاً مختصر و مفید آنچه را که می‌ خواهید را در لایحه دفاعیه مالیاتی خود ذکر کنید.
اگر خودتان نیز نمی‌ توانید دفاعیه مالیاتی را تنظیم کنید بهترین کار استفاده از افراد متخصص در تنظیم لایحه مالیاتی است. بهترین افرادی که می ‌توانند در امور مالیاتی به شما کمک کنند وکلای مالیاتی یا حسابدار ها می ‌باشند. حسابدار هایی که به قوانین حقوقی نیز آشنایی کافی را داشته باشد. حسابدار مالیاتی می ‌بایست به تمامی دفتر های حسابداری و حسابرسی، اظهارنامه ‌ها و همچنین گزارش‌ های شرکت دسترسی داشته باشد. مزیت استفاده از مدافعان حقوقی چه حسابداران حقوقی چه وکلای حقوقی این است که شما کسی را انتخاب می کنید که پیگیر امور مالیاتی شما است و مطمئن هستید که دفاع مالیاتی شما با چالش‌ های جدیدی نیز روبرو نخواهد شد.

 

مهم ترین نکاتی که باید در تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی به آن توجه کنید

در تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی نکات بسیار مهم و ریز و درشتی وجود دارد که باید به آن توجه کافی را داشته باشید تا لایحه دفاعی شما به ‌صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.
در تنظیم و تدوین لایحه مالیاتی دفاعی سعی کنید تابع قوانین و مقررات مالیاتی باشید و به تمامی قوانین و مقررات اهمیت بسیار دهید زیرا نحوه رسیدگی سازمان امور مالیاتی کشور و سایر مراجع ذی ‌صلاح بر اساس قوانین و مقررات مصوبه مالیاتی مجلس شورای اسلامی می‌ باشد.
دومین نکته در نحوه‌ی تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی این است که باید تسلط کامل بر تمام قوانین مالیاتی را دارا باشید و گزارشات رسیدگی که در بالا به آن ‌ها اشاره کردیم که در انواع لایحه مالیاتی ارائه می ‌شود را مورد بررسی قرار دهید. شما نیز می‌ بایست به قوانینی که اخیراً تصویب ‌شده نیز مسلط بوده و اگر به قوانین تسلط کافی ندارید تنظیم لایحه مالیاتی برای شما ۱ ریسک بزرگ بشمار می‌ آید.

دیگر موردی که در تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی باید به آن توجه داشته باشید و باید آن را انجام دهید نحوه رسیدگی به مقررات قانون مالیات مستقیم، انواع آئین ‌نامه ‌های اجرایی، انواع بخشنامه ‌های سازمان امور مالیاتی جمهوری اسلامی ایران، رأی شورای عالیه امور مالیاتی و همچنین رأی دیوان عدالت اداری را با یکدیگر مقایسه کنید و اگر اختلافی در آن‌ ها مشاهده کردید آن ‌ها را نیز فهرست کنید.

نکات نوشتاری هنگام تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی

نگارش دفاعیه مالیاتی باید بر اساس دستورالعمل های نگارش زبان فارسی انجام شود تا از خوانایی کاملی برخوردار باشد. برخی از نکات مهم برای نگارش دفاعیه قرار ذیل است:

 • از نوشتن مطالب تکراری خودداری کنید.
 • استناد به نظریات و تصمیمات
 • موضوع طرح اعتراض را واضح بیان کنید.
 • استناد دادن به قوانین مربوط به.شورای عالی و دیوان عدالت
 • مشخص کردن موضوع شکایت
 • یکی از ضرورت‌های تنظیم لایحه، استفاده از زبان حقوقی و رسمی در نگارش است.
 • در تحریر لایحه دفاعیه مالیاتی تحت هیچ شرایطی از حیطه ادب خارج نشوید.

در تنظیم دفاعیه مالیاتی برای اشخاص حقوقی، ممکن است یکی از سه حالت زیر رخ دهد:

 1. اگر ابتلا به ورشکستگی از سوی اشخاص حقوقی شرکت­ و سازمان­ ها اعلام نشده باشد، مدیران آن ها می­توانند لایحه دفاعیه مالیاتی خود را تنظیم کرده و در مهلت مقرر به مراجع مربوطه و دارای صلاحیت ارائه دهند. لازم به یادآوری است که به طور کلی مدیران مربوطه شامل مدیر عامل شرکت و یا حتی هر کدام از اعضای هیئت مدیره می­باشد.
 2. علاوه بر حالت فوق، با همان فرض عدم ورشکستگی،وکیل شرکت در صورت داشتن حق اختیار از سوی شخص حقوقی برای تنظیم دفاعیه مالیاتی، می‌تواند لایحه را تهیه و با تحویل آن به مراجع قانونی از حقوق مالیاتی موکل خود دفاع کند.
 3. سومین حالت، زمانی است که شرکت اشخاص حقوقی منحل و یا دچار ورشکستگی شده است، اماهنوز وضعیت خاتمه تسویه مشخص نشده است. بنابراین، مدیران مربوطه می­توانند لایحه دفاعیه مالیاتی را تهیه، تنظیم و جهت بررسی و رسیدگی به طرح شکایت به مراجع قانونی ذیصلاح تسلیم کنند.


مزایای تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی

تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی می ‌تواند بسیاری از مزایایی را برای افراد و سازمان‌ها به همراه داشته باشد، از جمله:

1-  کاهش هزینه‌های حقوقی: با تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی، افراد و سازمان‌ها می‌توانند هزینه‌های حقوقی را به حداقل برسانند؛ زیرا در صورتی که اطلاعات مالی و مالیاتی در قالب یک لایحه مالیاتی منظم و مشخص تنظیم شود، احتمال بروز نیاز به مراجعه به دادگاه و کسب مشورت از وکیل کمتر می‌شود.

2-  کاهش خطرات مالیاتی: تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کند تا از خطرات مالیاتی جلوگیری کنند و بدون نگرانی از پرداخت مالیات‌های غیر قانونی و جرائم مالیاتی، از کسب درآمد و توسعه کسب و کار خود لذت ببرند.

3-  تسهیل در ارتباط با مراجع مالیاتی: تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی، به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کند تا در ارتباط با مراجع مالیاتی به صورت موثرتر و شفاف‌ تر عمل کنند و تمامی اطلاعات و اسناد مورد نیاز را به سرعت و با دقت به مراجع مالیاتی ارائه کنند.

4-  افزایش روشن‌ بینی و شفافیت: تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی باعث افزایش روشن‌بینی و شفافیت در قضایای مالیاتی می‌شود؛ زیرا با تنظیم لایحه مالیاتی مناسب، اطلاعات مالی و مالیاتی به صورت شفاف و قابل درک به دسترس مردم و مراجع مالیاتی قرار می‌گیرد.

5- حفاظت از منابع مالی دولت و همچنین افراد و شرکت‌ها، از جمله مزایای تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی است. این لایحه می‌تواند به عنوان یک راهکار برای جلوگیری از تخلفات مالیاتی، بهبود مدیریت مالیاتی و افزایش فرآیند تعیین و پرداخت مالیات، کمک کند.

6- کاهش تخلفات مالیاتی: اجرای یک لایحه دفاعی مالیاتی می‌ تواند به عنوان یک ابزار کارآمد در جلوگیری از تخلفات مالیاتی عمل کند. با ایجاد تنظیمات و قوانین دقیق و شفاف، افراد و شرکت‌ها مجبور خواهند بود به ‌طور دقیق دفاتر خود را به ‌روزرسانی کنند و مطابق با قوانین مالیاتی کشور عمل کنند.

7- افزایش درآمد دولت: تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی می‌تواند در جمع‌ آوری و پرداخت مالیات به ‌صورت دقیق و موثر کمک کند. با افزایش شفافیت در فرآیند مالیاتی، قابلیت بررسی و کنترل بیشتری برای دولت فراهم می‌شود و از این‌طریق می‌توان درآمدهای دولت را افزایش داد.

8- تضمین عدالت مالیاتی: تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی می ‌تواند به‌عنوان یک ابزار برای تضمین عدالت در فرآیند مالیاتی عمل کند. با ایجاد قوانین دقیق و شفاف، از تبعیض در برابر افراد و شرکت‌ها در تعیین و پرداخت مالیات جلوگیری می‌شود.

در نهایت

لایحه دفاعیه جهت بررسی مجدد پرونده مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد و شما باید توجه کافی به تمامی قوانین داشته باشید تا یک لایحه دفاعی قوی و همچنین قانونی و مطابق قوانین مالیات مستقیم کشور ارائه کنید تا هیئت حل اختلاف را مجاب کنید تا تجدید نظر در وصول مالیات شما داشته باشند. پیوند محساب با مشاوره مالیاتی در کنار شماست تا شمار را با انواع قوانین مالیاتی آشنا کرده و در طی تمام مراحل در کنار شما باشد.

سوالات متداول
نظرات