معرفی سامانه خدمات ملی مالیات و امکانات آن

سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف ارائه خدمات الکترونیکی، در زمینه برخی امور مربوط به مالیات  ، درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir را راه اندازی کرد که با ثبت نام در این سامانه، با ورود به سایت آن، میتوانید از استعلام بدهی مالیاتی و استعلام پرونده های مالیاتی به صورت الکترونیک آن را مشاهده کنید

در سال 1381 و همزمان با تاسیس سازمان امور مالیاتی ، از اهداف این سازمان افزایش کارایی و در نهایت دقت و نظم بوده گفتنی است که این سازمان در زمینه اموری همچون، پرداخت مالیات، استعلام بدهی مالیاتی، صدور قبوض مالیاتی و سایر موارد مرتبط، اقدام به ارائه خدمات به متقاضیان می نماید. 

پس از شکل گیری و همگانی شدن بیماری منحوس کوید 19 ، اکثر ادارات و مراکز دولتی و خصوصی ، خدمات خود را به صورت الکترونیکی پایه گذاری کردند سازمان امور مالیاتی نیز، اقدام به ارائه خدمات الکترونیکی از طریق راه اندازی سامانه مخصوص به خود، به نام درگاه ملی خدمات مالیات، نموده و انجام برخی امور مالیاتی، صرفا با مراجعه و ورود به سایت آن، به آدرس my.tax.gov.ir، با فوریت امکان پذیر می باشد. 

در این مقاله قصد داریم تا درگاه ملی خدمات مالیات را به صورت کامل توضیح دهیم

از دلایلی که سازمان امور مالیاتی قدام به راه اندازی سامانه الکترونیکی مخصوص به خود کرده بهبود وضعیت عملکرد خود و فوریت  هرچه بیشتر در ارائه خدمات در زمینه امور مالیاتی، به متقاضیان است

درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir، در زمینه اموری همچون، استعلام بدهی مالیاتی، استعلام اظهارنامه مالیاتی ارسال شده، استعلام پرونده مالیات بر ارزش افزوده و سایر موارد مربوط به مالیات همچون پرداخت مالیات درگاه های پرداخت اینترنتی و ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی ، اقدام به ارائه خدمات الکترونیکی می کنید.

این سامانه، با هدف فوریت در ارائه خدمات الکترونیکی، در زمینه امور مربوط به مالیات، نظیر تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان یا استعلام بدهی مالیاتی و نیز اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی راه اندازی شده است.

تمامی افرادی که به موجب قانون مالیات های مستقیم، ملزم به پرداخت مالیات می باشند، از طریق این سامانه،  در خصوص نحوه ورود به سایت درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir و ثبت نام در آن، اقدام کنند

  1. در ابتدا، عبارت "درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی" یا آدرس tax.gov.ir را در مرورگر خود جست و جو نمایید تا وارد صفحه ای مشابه صفحه زیر شوید و پس از ورود به سایت درگاه ملی خدمات مالیاتmy.tax.gov.ir، گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.
  2. در این مرحله، کد ملی، شماره تلفن همراه به نام خودتان و سپس متن تصویر امنیتی را در کادر مر بوطه وارد نمایید و گزینه ثبت نام را انتخاب کنید. 

در صورتی که مراحل را درست طی کرده باشید، رمز ورود به سایت درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir، برای شما پیامک خواهد شد و همچنین می توانید از طریق گزینه ورود به سایت و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، اقدام به استفاده از خدمات سامانه نمایید.

امکانات این سامانه

  1. امکان استعلام پرونده های مالیاتی؛ که شامل پرونده های درآمد و پرونده های ارزش افزوده می شود و امکان دریافت و استعلام اینتاکد
  2. پرداخت قبض های مالیات و مشاهده قبض های پرداختیامکان استعلام درخواست ها؛ که شامل استعلام بدهی مالیاتی، رفع تعهد ارزی و اظهارنامه های پلمپ دفاتر تجاری می شود.
  3. امکان استعلامممنوع الخروجی مالیاتیبه واسطه بدهی مالیاتی، از سال 1394 به بعد.
  4. امکان استعلام اظهارنامه مالیاتی؛ که شامل اظهارنامه درآمد، نقل و انتقال ملک، مستغلات استیجاری و ارث می شود.
  5. مشاهده مالیات تکلیفی نظیر حقوق و اعتراض به مالیات درمراجع حل اختلاف مالیاتی
  6. پرداخت قبض های مالیات و مشاهده قبض های پرداختی
  7. کارتابل ابلاغ الکترونیک
  8. مشاهده اطلاعات صورت معاملات
نظرات