حسابداری مالیاتی چیست؟ و اهداف حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی چیست؟

حسابداری مالیاتی یکی از رشته‌ ها یا کارهای بسیار جذابی است که هر شخص می‌تواند انتخاب کند. در این مقاله ما می‌خواهیم در مورد حسابداری،  امور مالی و وظایف این رشته و شغل صحبت کنیم.

حسابداری مالیاتی یکی از روش‌ های حسابداری محسوب می‌شود که در آن به‌ جای رسیدگی به صورت های مالی شرکت‌ ها فقط به امور مالیاتی و حسابداری مالیاتی توجه می‌شود. حسابداری مالیاتی یک نوع تخصص در رشته‌ ی حسابداری است که قوانین مربوط به خود را نیز دارد. این قوانین می توانند جلوی ضرر موسسه ی اقتصادی را گرفته و یا حتی سودساز باشند. در خیلی از موارد این علم به رونق کسب و کار می انجامد و اهمیت خود را هر چه بیشتر نشان می دهد.

دلایل شناختن حسابداری مالیاتی به‌عنوان یک تخصص

امور مالیاتی یکی از مهم‌ ترین بخش‌های امور مالی شرکت‌ ها و مؤسسه‌ ها است. رسیدگی نادرست به امور مالیاتی هر کسب‌ و کار می‌تواند ضرر های جبران‌ ناپذیری را به یک شرکت وارد کند و برعکس با حسابداری مالیاتی می‌توان جلوی خسارات زیادی را به شرکت گرفت. یکی از عللی که شرکت‌ های بزرگ و شرکت‌ های متوسط از افراد متخصص در این زمینه بهره می ‌برند نیز این است. اهمیت حسابداری مالیاتی در دانشگاه‌ ها نیز دیده می‌شود. به‌ طوری‌ که ما دو گرایش حسابداری مالیاتی و مالی داریم. هر چند گرایش های دیگری نیز در زمینه ی حسابداری وجود دارد، اما ظاهرا این دو گرایش کاربرد بیشتری داشته و بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. از گرایش های دیگر رشته ی حسابداری می توان به حسابداری دولتی، حسابداری مدیریت، حسابرسی، حسابداری صنعتی و حسابداری منابع انسانی اشاره کرد.


توانایی‌های حسابدار مالیاتی

حسابدار مالیاتی معمولاً یک فرد با تجربه در زمینه حسابداری است و معمولاً در کسب‌ و کار های بزرگ از حسابداران تازه‌ کار استفاده نمی‌ شود. توانایی‌ های حسابدار مالیاتی باید در امور مالی حسابداری، مسائل حقوقی و تسلط به قوانین مالیاتی باشد. در کسب‌ و کار های کوچک حسابداران تازه‌ کار و کم سابقه هم می توانند استفاده شوند؛ اما همچنین برای امور مالیاتی می ‌توان از مراکز تخصصی مشاوره استفاده کرد. برای موفقیت در کسب‌ و کار های کوچک استفاده از خدمات تخصصی مشاوره را پیشنهاد می‌کنیم. چرا که این خدمات مشاوره، افراد با تجربه ای را در اختیار دارند و همین موضوع سبب می شود که حتی در صورت نداشتن تجربه ی کافی حسابدار بتوان از خدمات علم حسابداری استفاده کرد و از ضرر و زیان شرکت جلوگیری نمود و یا حتی سود کسب کرد.

اهداف حسابداری مالیاتی

حسابدار مالیاتی با نهاد های مختلفی ارتباط دارد. هدف او نظارت بر وجوه نقد و غیر نقدی است که می‌ تواند وارد شرکت و یا سازمان شده یا خارج شود. از جمله اهداف حسابدار مالیاتی پیگیری معافیت‌ های مالیاتی، قرائن و ضرایب مالیاتی، محاسبه هزینه‌های مالیاتی، جریمه‌های مالیاتی، تشویق‌ها و غیره می‌باشد. حسابدار مالیاتی باید بتواند از بروز جرائم مالیاتی سنگین و همین‌طور از معافیت‌های مالی که به واحد اقتصادی سود می‌رساند با خبر باشد و بتواند تشویق‌ های مالیاتی برای شرکت بگیرد. به‌طور کلی حسابداری مالیاتی در نهاد اقتصادی باید به‌ گونه‌ای برنامه‌ ریزی کند که واحد اقتصادی ضرر کمتری در زمینه مالیات دیده و یا حتی سودهای مناسبی به آن برساند. البته این را نیز لازم می دانیم اضافه کنیم که حسابدار با توجه به شرایط مختلف نیاز دارد تجربه کسب کند تا اهداف خود را در این زمینه ها با موفقیت اجرا کند.

حسابداری مالیاتی و شرکت‌ های حسابداری

در شرکت‌های حسابداری انواع خدمات حسابداری ارائه می ‌شود و می‌ تواند انواع تخصص های حسابداری را داشته باشد. این شرکت‌ ها افراد با تجربه‌ ای را استخدام کرده تا بتوانند به ارگان‌ های اقتصادی مشاوره‌ های مناسب رسانده و آن‌ها را به بازدهی مناسبی برساند. هر چند این شرکت ها به کمک موسسه مالی خواهند آمد اما یک حسابدار مطلع به امور شرکت از واجبات یک موسسه مالی است.

به ‌طور کلی خدماتی که یک شرکت حسابداری می تواند ارائه نماید به‌ صورت زیر است:

  • گردآوری اظهارنامه‌ های مالیاتی
  • گردآوری اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
  • مالیات‌ هایی که بر درآمد پرسنل وارد است (مالیات بر درآمد پرسنل)
  • گردآوری گزارش‌ های فصلی
  • گردآوری دفاتر قانونی نهاد اقتصادی
  • تهیه اظهارنامه عملکرد نهاد اقتصادی
  • پیگیری و رفع مشکلات مالیاتی
  • پیگیری پرونده‌ های دادرسی مالیاتی

مشمولان مالیات چه کسانی هستند؟

مالیات منبع درآمدی برای دولت است که از طرف ارگان‌ های اقتصادی پرداخت می‌شود. دلیل این مالیات این است که دولت امکانات و ابزار دستیابی به درآمد را برای شرکت و یا مؤسسه تامین کرده‌است. مالیات امری اجباری است که نه‌ تنها به شرکت ها تعلق می‌ گیرد بلکه به اشخاص نیز تعلق می‌گیرد. سازمان امور مالیاتی کشور امکان استعلام مالیات‌ های معوق و بدهی‌ های مالیاتی را به وجود آورده‌ است.

حال به این می‌ پردازیم که چه اشخاصی مشمول پرداخت مالیات هستند:

همه افرادی که چه حقیقی و چه حقوقی باشند و در کشور ایران صاحب دارایی باشند.

شرکت‌هایی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند ولی در داخل ایران نیز درآمد دارند.

اشخاصی که ساکن ایران بوده و دارای درآمد هستند.

برخی از اشخاص حقوقی هستند که تابعیت ایران دارند و باید قسمتی از درآمد داخل و یا خارج از کشور خود را در قالب مالیات پرداخت کنند.

به‌طور کلی هر شخصی که در ایران درآمد داشته باشد چه ایرانی و چه غیر ایرانی یا هم حتی اگر امتیاز شرکت او در ایران مشغول باشد باید مالیات بپردازد. حتی فروش فیلم به ایران می‌ تواند مشمول پرداخت مالیات باشد. زمینه های زیادی مشابه این موارد وجود دارد که مالیات به آن ها تعلق می گیرد و از حوصله این مقاله خارج است. البته این را نیز باید در نظر بگیریم که تحت شرایط خاص افرادی می توانند شامل معافیت مالیاتی شوند. این موارد نیز توسط حسابداران مالیاتی تشخیص داده خواهند شد.

موارد معافیت مالیاتیموارد معافیت مالیاتی

دسته‌بندی موارد معافیت مالیاتی به‌صورت زیر است:

مورد اول مالیات معافیت دائمی است که فرد چه حقیقی و چه حقوقی از پرداخت مالیات بدون محدودیت زمانی معاف است.

مورد دوم تعطیلی مالیاتی است که به‌ صورت موقت می‌ باشد و فرد در محدوده زمانی مشخص معاف از مالیات است.

مورد سوم نوعی از کاهش نرخ مالیات وجود دارد که می‌تواند به‌صورت دائم و یا موقت باشد که به آن نرخ ترجیحی نیز می‌گویند.

مورد چهارم نوع دیگری از معافیت مالیاتی است که درصد مشخصی از هزینه ‌های سرمایه ‌گذاری را از بدهی‌ های مالیاتی کسر می کنند که به آن اعتبار مالیاتی می‌ گویند.

مورد پنجم نوع دیگر معافیت مالیاتی است که درصد مشخصی از هزینه‌های سرمایه ‌گذاری از درآمد مشمولان مالیات کسر می‌شود که به آن به اعتبار سرمایه‌ گذاری می‌گویند.

بیشتر بخوانید: معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان

آینده شغلی حسابداری مالیاتی

شغل ‌های بسیار مناسبی برای حسابداران مالیاتی در جامعه وجود دارد. چرا که در تمامی کسب‌ و کار ها چه کوچک و چه بزرگ از این حسابداران استفاده می‌شود. به افرادی که در این زمینه تحصیل می ‌کنند توصیه می ‌شود که حتما تحصیلات تکمیلی را نیز بگذرانند. این رشته یکی از رشته ‌های بسیار کاربردی است که امنیت شغلی آن از شغل ‌های دیگری که مخصوصاً در ایران است بالاتر است.

برای حرفه‌ای شدن در این رشته می‌ توانید در دوره‌ های آموزشی حسابداری شرکت کنید؛ و از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مدرک معتبر نیز دریافت کنید. باین مدارک می توانند در سطح بین ‌المللی هم معتبر باشند. البته این را باید متذکر شویم که صرفا داشتن مدرک به شما کمک نخواهد کرد. بلکه داشتن تخصص در این رشته و مهارت شما است که به شما و کارتان ارزش خواهد بخشید.

دوره صفر تاصد مالیات به منظور معرفی و شناسایی مالیات به زبان ساده که توسط تیم مالی مالیاتی پیوندمحاسب جمع آوری شده با هدف پیشرفت سواد مالیاتی و آگاهی درست نسبت به مالیات، یاری رسان باشیم. 

خلاصه ی از سرفصل های دوره : تعریف مالیات و آشنایی با ماهیت مالیات - تشریح قوانین مالیات و معافیتها - تشکیل پرونده مالیاتی - معرفی سازمان ها و اداره کل مالیاتی استان قم - استراتژی اداره کل مالیاتی در طرح جامع مالیات ERIS - آموزش کامل TAX.GOV.IR - شناسایی سابقه مالیاتی مودیان از طریق کد ملی - پیش ثبت نام کد اقتصادی - نحوه دریافت نام کاربری و رمز عبور کد اقتصادی - تکمیل ثبت نام کد اقتصادی - معرفی ابلاغ الکترونیکی و ثبت آن - معرفی صندوق مکانیزه و شماره حساب پوزهای بانکی - مالیات بر ارزش افزوده، ثبت و تشریح آن - معرفی ماده 169 مالیات - آموزش ثبت گزارش صورت معامالت خرید و فروش TTMMS - آموزش استعلام واصله خرید و فروش از مودیان طرف مقابل - نحوه پلمپ دفاتر قانونی و نگهداری اسناد و مدارک - معرفی نمونه اوراق مالیاتی - آموزش ارسال اظهارنامه ملیات بر عملکرد ویژه اشخاص حقوقی - تشریح قانون رسیدگی به تراکنشهای بانکی - نحوه مدیریت وجوه حسابها ویژه مودیان بیش از دو پرونده مالیاتی - سیر رسیدگی کارشناسی مالیاتی

بیشتر بخوانید: بازارکار حسابداری در ایران

انواع مالیات ها

انواع مالیات در کشور های مختلف دلایل مختلفی دارد و با نحوه ی پرداخت مالیات و میزان نرخ آن مشخص می شود که دلیل اخذ مالیات چیست. مثلا در بعضی از کشور ها از ثروتمندان مالیات سنگین گرفته می شود و در بعضی از کشور ها مالیات از همه مردم به یک اندازه گرفته می شود. این منابع مالی که از اخذ مالیات به دست می آیند در موارد مشخصی صرف شده و طبق محاسبات دقیق است. در ایران مالیات به دو روش مستقیم و غیر مستقیم اخذ می شود. مالیات به روش مستقیم خود به دو دسته مالیات بر دارایی ها و مالیات بر درآمد ها تقسیم می شود. مالیات های غیر مستقیم به سه دسته ی حقوق و عوارض گمرکی، مالیات بر مصرف و مالیات بر ارزش افزوده تقسیم می شوند.

تناسب شخصیت و حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی برای چه کسانی مناسب است؟ برای جواب این سوال باید بگوییم که به توانایی و مهارت های یک فرد بستگی دارد. همان طور که از نام حسابداری پیداست به علوم ریاضی و محاسبات نیاز دارد و برای اشخاصی که در این زمینه قوی نیستند ممکن است شغل مناسبی نباشد. در ادامه به ویژگی هایی می پردازیم که برای یک حسابدار مالیاتی نه تنها بسیار لازم است بلکه برای بقای شغلی او نیز بسیار مهم است:

نوآوری، درک بالا، اشتیاق، ابتکار عمل، آگاهی از صنایع مختلف و کار آن‌ها، انعطاف ‌پذیری، مورد اعتماد و صادق بودن، داشتن ثبات، علاقه به حساب و کتاب، مهارت در ریاضیات و علوم مرتبط دیگر  از جمله ویژگی‌ هایی است که برای حسابداران مالیاتی بسیار لازم است‌. در صورت داشتن ویژگی‌هایی که ذکر شد فرد می‌تواند یک حسابدار مالیاتی بسیار موفق باشد. در مورد این شغل، علاقه به آن یکی از مهم‌ترین خصیصه‌هایی است که یک فرد باید داشته باشد. بدون داشتن علاقه نمی‌توانید در این رشته پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

امیدواریم که از مقاله ی حاضر استفاده ی لازم را برده باشید. این مقاله توسط سایت پیوند محاسب تهیه شده است. برای شما آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.

 

نظرات