مالیات بر تراکنش های بانکی چیست؟ و زمان دریافت مالیات بر تراکنش بانکی

مقدمه

همه ما به ‌خوبی می‌ دانیم که مالیات چیست؟ به ‌طور کلی مالیات، قانونی مصوب شده در عرصه تجارت می‌ باشد که به دلیل ایجاد تعادل در رونق اقتصادی دولت‌ ها به‌ جهت تقسیم متعادل ثروت ایجاد شده ‌است. بنابراین در طول سال افرادی واجد الشرایط می‌ باشند تا بخشی از درآمد خود را به‌ عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور بپردازند. اما در این ‌میان برخی از افراد از توجه به این ‌موضوع سر باز زده و علی ‌رغم این که مبلغ مالیات آن‌ ها نیز زیاد می ‌باشد از پرداخت آن خود داری می ‌کنند. که یکی از راه‌ های خود داری از پرداخت مالیات سند سازی‌ های مختلف مالی و همچنین بخشی از درآمد خود را از طریق نقل ‌و انتقالات از دید سازمان امور مالیاتی پنهان می‌ کنند. که در نتیجه به این عمل آن‌ ها فرار مالیاتی گفته می‌ شود.

 به‌همین دلیل در سال ۱۳۹۸ بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی کشور به ‌جهت مقابله با مؤدیان مالیاتی که فرار مالیاتی انجام می ‌دهند و از طریق تراکنش‌ های بانکی و پول‌ شویی به ‌دنبال فرار مالیاتی هستند قانونی را مصوب و نامه‌ای را به تمامی بانک ‌ها ابلاغ کردند که به‌ موجب آن نامه، تمامی تراکنش‌ های بانکی می ‌بایست کاملاً شفاف باشد به‌ همین دلیل دولت برای مقابله با فرار های مالیاتی قانونی را به‌ عنوان قانون مالیات تراکنش‌ های بانکی در زیرمجموعه قانون ‌های مالیات مستقیم به تصویب رساند که در نتیجه آن در صورت عدم پرداخت مالیات، مشمولین مالیاتی می ‌بایست جریمه‌ های سنگینی را بپردازند.

بدین‌ ترتیب پیوند محاسب در این راستا در کنار شماست تا اطلاعات کامل و جامعی در خصوص مالیات صورت‌ گرفته بر تراکنش‌ های مالی را کاملاً شفاف ‌سازی کند. بی ‌شک اگر شما نیز سوالی در زمینه مالیات بر تراکنش‌ های بانکی و یا همچنین در خصوص حوزه مالیات و مالی شرکت‌ ها و در خصوص قوانین آن سوالاتی داشتید می ‌توانید با مشاورین پیوند محاسب همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

مالیات بر تراکنش های بانکی چیست؟

همان ‌طور که بیان شد یکی از عوامل شکل ‌گیری مالیات بر تراکنش ‌های بانکی وجود پول ‌شویی، سند سازی‌ های بانکی برای فرار مالیاتی بود. که در طی آن نامه‌ای به ‌جهت شفاف ‌سازی تراکنش ‌های بانکی به بانک ‌ها ابلاغ گردیده بانک‌ ها را ملزم به شفاف‌ سازی تراکنش ‌های بانکی کرده ‌است. بنابراین برای تعریف مالیات بر تراکنش‌ های بانکی ابتدا باید اتفاقات مذکور را بررسی کرده و سپس تعریف جامع و کاملی از مالیات بر تراکنش‌های بانکی  را ارائه دهیم.

مالیات

اولین گزینه‌ای که باید در مورد آن صحبت کرد خود مالیات می ‌باشد که درواقع مالیات چیست؟ به‌ طورکلی مالیات ۱ قانون مصوب از طریق دولت‌ ها می ‌باشد که هدف آن درآمد دولت ‌ها است که مالیات بخشی از آن بشمار می ‌رود. بنابر این به ‌موجب این قانون افرادی حقیقی و حقوقی که از آن ‌ها به‌عنوان مؤدی مالیاتی عنوان می ‌شود، سالانه با توجه به شرایطی ملزم به پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور می‌ باشند. که در نهایت بعد از پرداخت، دولت کد رهگیری مالیاتی را به آن‌ ها داده که به ‌معنای واریز مالیات سالانه آنان می ‌باشد.

انواع مالیات

مالیات‌ ها به ‌طور کلی به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می ‌شوند که هر کدام دارای زیر عضو هایی می ‌باشند. که از جمله آن‌ ها می‌ توان به مالیات بر در آمد، عملکرد، حقوق، مالیات بر دارایی ‌هایی نظیر خودرو، ارث، طلا، سکه و غیره از انواع مالیات‌ های مستقیم به شمار می‌ رود. که با توجه به نام آن این مالیات به ‌صورت مستقیم از آنچه که شخص به ‌عنوان درآمد کسب می‌ کنند دریافت می ‌شود. مالیات ‌هایی نیز به ‌عنوان غیر مستقیم شناخته می ‌شوند که از جمله زیر مجموعه آن‌ ها می ‌توان مالیات بر انواع کالا ها و خدمات مصرفی اشاره کرد که از مصرف ‌کنندگان این مالیات دریافت می ‌گردد.

پولشویی و فرار مالیاتی

همان ‌طور که عنوان شد یکی از راه‌ های فرار مالیاتی سند سازی ‌های بانکی می ‌باشد. قبل ‌از هر چیز بهتر است پول‌ شویی را تعریف کنیم. در واقع تبدیل کردن پول حاصل از خلاف و راه ‌های غیرقانونی به پول قانونی، پول‌شویی گفته می ‌شود. یعنی شما در نظر بگیرید فردی را که درآمد خود را از راه قاچاق، فروش مهمات و غیره به دست می‌ آورد و درنتیجه این پول به سیستم بانکی کشور وارد می ‌شود. به این اتفاق پول‌شویی می ‌گویند که ماهیت منبع پول تغییر می‌کند. یکی از راه‌ هایی که می ‌توان با پول ‌شویی مبارزه کرد شفاف‌ سازی تراکنش های بانکی است.

فرار مالیاتی نیز به هر رفتاری که منجر به عدم پرداخت مالیات و یا پرداخت هزینه کمتر به ‌جای هزینه اصلی مالیات صورت بگیرد فرار مالیاتی گفته می‌ شود.

زمان دریافت مالیات بر تراکنش بانکی

همان ‌طور که در بالا در مورد قانون مالیات گفته ‌شده هر فردی موظف است بخشی از درآمد خود را به‌ عنوان مالیات تسلیم دولت کنند که در تمامی این پرداخت‌ ها مبدا درآمد ها مشخص می ‌باشد. بنابراین شاید برای شما سوال شود که آیا همه افراد جامعه باید مالیات بر تراکنش بانکی پرداخت کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر گاهی اوقات میزان گردش حساب افراد به رقم قابل‌ توجهی می ‌رسد به‌ همین دلیل سازمان امور مالیاتی کشور در ماده ۲۳۱ قانون مالیات ‌های مستقیم اجازه‌ی وارسی حساب‌ های اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین شرکت ‌ها را دارد و در مقابل آن بانک ‌ها نیز موظف‌اند تمامی اطلاعات مربوطه را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند به ‌جهت وارسی حساب‌ های بانکی قبل ‌از دعوت شخص مد نظر، کمیسیونی به ‌جهت وارسی حساب‌ ها با سوابق اظهار نامه مالیاتی وی شکل می‌ گیرد که در این کمیسیون ۶ عضو حضور دارند که این اعضا شامل: ۱- مدیر کل سازمان امور مالیاتی به ‌عنوان رئیس کمیسیون، ۲- معاون حسابرس مالیات به‌ عنوان دبیر کمیسیون، 3- مدیر حسابرسی مالیاتی، ۴ نماینده دادستانی منتخب انتظامی استان، ۵- رؤسای بخش‌ های حسابرسی ویژه، ۶- مسئول حراست اداره‌ کل امور مالیاتی کشور در این کمیسیون حضور دارند.

طبقه بندی تراکنش های بانکی

بر اساس بخشنامه مصوب در  فروردین ‌ماه ۱۳۹۹ توسط سازمان امور مالیاتی کشور، دربند ۹ این بخشنامه آمده ‌است که تمامی اطلاعات مالی افراد باید در ۴ دسته مشخص تعریف شوند که شامل:

گروه اول: تمامی تراکنش‌های بانکی که منبع درآمد آن‌ها مشخص نیست باید معرفی شوند.
 گروه دوم: تمامی تراکنش‌ های صورت ‌گرفته که میزان مالیات مشخص‌ شده بر آن‌ ها یا آن ‌ها را معاف از مالیات می ‌کند باید مشخص شوند.
 گروه سوم: تمامی تراکنش هایی که ماهیت مشخص داشته ولی مالیات آن‌ها منظور شده ‌است.
 گروه چهارم: شامل تراکنش هایی می ‌شود که هیچ کدام از آن‌ ها در گروه‌ های بالا قرار نگیرند.

شرایط دریافت مالیات بر تراکنش های بانکی

همان‌ طور که می ‌دانید برای اخذ مالیات باید شرایطی وجود داشته باشد به‌ همین دلیل برای این‌ که مالیات بر تراکنش‌ های بانکی از مودیان دریافت گردد نیازمند وجود شرایط درخصوص پرداخت مالیات می‌ باشد. به ‌همین دلیل در ادامه شرایط دریافت مالیات بر تراکنش‌ های بانکی را ارائه می ‌کنیم.

۱-  اولین شرط لازم برای پرداخت مالیات بر تراکنش‌ های بانکی، پرداخت این نوع از مالیات، نیازمند حجم زیادی از تراکنش ‌ها در طول یک‌ سال می ‌باشد که منجر به رد کردن سقف مشخص و قانونی برای آن یعنی سالانه ۵ میلیارد تومان می‌ باشد.

۲- ‌شرط لازم به ‌جهت دریافت مالیات بر تراکنش‌ های بانکی اثبات درآمدی بودن حساب مؤدی مالیاتی می ‌باشد تا شواهد و مدارک قابل‌ اطمینان برای مؤدی بودن فرد را نشان دهد و تراکنش ‌های بانکی و ادارات مالیات، مجاز به دریافت مالیات ‌های ناشی از تراکنش بانکی نمی ‌باشند. اثبات درآمدی بودن حساب فقط و فقط با سازمان امور مالیاتی کشور می‌ باشد.

۳- با توجه به بند (م) از تبصره ۱۲ قانون مصوبه مجلس در خصوص بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، در صورتی‌ که تراکنش ‌های واریزی به یک حساب بانکی از ابزار های پرداختی مانند دستگاه‌ های کارت‌ خوان صورت پذیرد اصل بر آن می ‌باشد که مالیات بر تراکنش ‌های بانکی از صاحب حساب دریافت شود مگر این ‌که غیر درآمدی بودن حساب توسط شخص مورد اثبات قرار گیرد و اثبات غیر درآمدی بودن حساب تراکنش بانکی با خود مؤدی می ‌باشد.

طبقه بندی اشخاص و مشاغل

طبق بخشنامه‌ای که در فروردین‌ ماه ۱۳۹۹ مصوب مجلس جمهوری اسلامی ایران به تمامی بانک‌ ها ارائه گردید ۳ دسته از اشخاص و مشاغل در این بخشنامه طبقه‌ بندی شده‌اند که شامل موارد زیر می‌ گردد.

اشخاص حقیقی و حقوقی که حداقل یک پرونده مالیاتی داشته باشند.
اشخاص حقیقی و حقوقی که بیش‌ از یک پرونده مالیاتی دارند و
اشخاص حقیقی و حقوقی که تاکنون پرونده مالیاتی نداشته‌اند.

 بر طبق این بخشنامه کسانی که دارای یک پرونده مالیاتی هستند بعد از دریافت اطلاعات، تراکنش‌ های بانکی آنان بررسی ‌های مربوطه تا ۵ روز کاری در کمیسیون مذکور صورت می‌ گیرد.

اگر افراد در گروه کسانی قرار بگیرند که بیش‌ از یک پرونده مالیاتی دارند بعد از دریافت اطلاعات بانکی  حداکثر تا ۲ هفته از مؤدی مالیاتی دعوت می‌ شود تا مستندات و اطلاعات لازم را در خصوص تراکنش‌ های بانکی که انجام داده ‌است به سازمان امور مالی کشور تحویل دهد و کسانی که در گروه سوم یعنی در گروه مؤدیانی که فاقد پرونده مالیاتی هستند قرار می‌ گیرند.

سازمان مالیاتی کشور تا دو هفته بعد از دریافت اطلاعات مربوط به تراکنش‌ های بانکی تحقیقات و بررسی ‌های لازم را انجام داده و از مؤدی مالیاتی به ‌جهت تکمیل پرونده دعوت به عمل می‌ آورد برحسب این طبقه ‌بندی ‌ها اگر شخص مدارکش تطابق داشته باشد مالیات به شخص تعلق نخواهد گرفت و برگه تشخیص مالیات به اداره پول‌شویی و فرار مالیاتی ارسال می‌ شود و اگر عدم تطابق آن تشخیص داده شود، مالیات بر تراکنش ‌های بانکی از وی دریافت می ‌گردد.

اقدامات لازم در زمان تخصیص کالیات بر تراکنش بانکی

در نتیجه بررسی‌ های صورت ‌گرفته بر روی مالیات بر تراکنش‌ های بانکی به دو صورت می‌ باشد.

 ۱- آنکه شما بتوانید مدارک بانکی خود را اثبات کرده و مالیات نپردازید و 2- اگر تطابق کلی از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تایید نشود در نتیجه شما نیاز به فردی خواهید داشت که در این زمینه تجربه کافی داشته باشد تا بتواند در حوزه امور مالیاتی و قوانین ریزودرشت آن به شما کمک شایانی بکند. مشاوران پیوند محاسب همواره در کنار شما هستند تا تمامی امور مالیاتی شما را انجام داده و همچنین از حق مالیاتی شما در کمیته ‌های مربوطه دفاع کرده و میزان مالیات شما را به کمترین میزان ممکن کاهش داده و یا حتی آن را به صفر برسانند. بنابراین اگر سوال و نیازمند مشاوره مالیاتی نیز می‌ باشید می‌ توانید از مشاوران پیوند محاسب کمک دریافت کنید.

نظرات