چگونه مالیات کمتری بپردازیم؟ + روش‌های قانونی

مقدمه

 مالیات بزرگ ‌ترین روش کسب درآمد دولت ‌ها به شمار می‌ رود و دولت ‌ها به ‌منظور ایجاد برابری و عدالت از نظر اقتصادی در میان انواع سطوح مختلف جامعه مالیات را از بخش‌ های مختلف دریافت می ‌کنند. به ‌طور کلی مالیات ابزاری است برای کنترل اقتصاد کشور. مالیات‌ ها به ‌طور کلی به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم دریافت می ‌شود.

 مالیات‌ های غیر مستقیم به ‌صورت ارزش افزوده دریافت شده و مالیات‌ های مستقیم، مشمولان مالیاتی می ‌بایست اسناد و مدارک مالیاتی (اظهارنامه مالیاتی) را تنظیم و تدوین کرده و نسبت ‌به پرداخت مالیات اقدام کنند.

 دولت‌ ها می‌ دانند که در جامعه همیشه افرادی وجود دارند که به‌ دنبال راهکار هایی هستند تا از پرداخت مالیات صرف ‌نظر کنن و گاهی از اوقات کتمان مالیات و صرف‌ نظر کردن از پرداخت آن باعث می‌ شود تا مؤدیان مالیاتی با جریمه ‌های سنگینی مواجه شوند. بنابراین دولت برای این‌ که مؤدیان مالیاتی را تشویق به پرداخت مالیات کند راه ‌ها و روش‌ هایی را بر سر راه مؤدیان مالیاتی قرار می‌ دهد تا مؤدیان مالیاتی به‌ جهت پرداخت مالیات کم‌ تر در دراز مدت، مالیات فعلی خود را به ‌صورت دقیق و در زمان معرفی ‌شده پرداخت کنند. حال سوال این است که چگونه مالیات کمتری بپردازید؟

 آیا تا به ‌حال به این موضوع توجه کرده ‌اید که اصلاً راهکار هایی وجود دارد که ما بخواهیم مالیات کمتری بپردازیم؟ چرا باید دولت ها مسیری را مشخص کنند تا مؤدیان مالیاتی، مالیات کمتری پرداخت کنند؟ در راستای پاسخ به این سؤال‌ ها باید گفت دولت به‌ دنبال ایجاد راه و روش‌ هایی می‌ باشد که مؤدیان مالیاتی را تشویق کند در زمان مقرر مالیات خود را پرداخت کند و بدین صورت هم مالیات را از مؤدیان دریافت خواهد کرد و هم با پرداخت تشویقی هایی به آن ‌ها، دل مؤدیان را نیز بدست خواهد آورد در ادامه انواع روش‌ های کاملاً قانونی که می‌ توانیم با آن مالیات کمتری بپردازیم را برایتان شرح خواهیم داد بنابراین توصیه می ‌شود تا انتهای مطلب با مجموعه پیوند محاسب همراه باشید.

 با چه روش هایی مالیات کمتری بپردازیم؟

 هنگامی‌ که ما مباحثی را در خصوص پرداخت کم‌ تر مالیات مطرح می ‌کنیم شاید به ذهن بسیاری از افراد راه ‌های فرار مالیاتی خطور می ‌کند اما آن ‌چه که در این مبحث به شما آموزش خواهیم داد راه ‌ها و روش ‌های کاملاً قانونی می ‌باشد که خود دولت آن‌ ها را برای پرداخت مالیات کم ‌تر به مؤدیان خود ارائه داده است از جمله این روش‌ها می ‌توان به پرداخت مالیات در زمان مقرر، ثبت دقیق و کامل اظهارنامه با تمام جزئیات و هزینه‌ ها، ثبت دارایی ‌های مستهلک، استفاده از قوانین معافیت مالیاتی، ارائه هزینه‌ ها، کمک کردن به مؤسسات خیریه و در نهایت معرفی و تقسیم دارایی ‌ها، کم کردن هزینه ‌های محل کار و نیز معرفی مبلغ مالیاتی قبلی  از جمله روش‌ های کاهش هزینه مالیات می ‌باشد در ادامه تمامی این ویژگی ‌ها را با هم بررسی می ‌کنیم.

 پرداخت مالیات در موعد مقرر

 پرداخت مالیات در موعد مقرر

 اولین روش کاهش پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت مالیات در موعد مقرر می ‌باشد برای این‌ که مؤدیان مالیاتی نسبت‌ به فرار مالیاتی اقدام نکنند و مالیات خود را در زمان مشخص شده پرداخت کنند دولت به آن‌ ها پاداش می‌ دهد و پاداش آن ‌ها منجر به کاهش مبلغ مالیات آن‌ ها خواهد شد.

 سازمان امور مالی و دارایی کشور در آخرین مصوبات خود اعلام کرده ‌است که اگر مؤدیان مالیاتی در زمان مشخص شده مالیات مشخص ‌شده خود را به مدت ۳ سال به‌ صورت متوالی پرداخت کنند و نیز نسبت ‌به ثبت دقیق اظهار نامه مالیاتی خود نیز اقدام کنند دولت ۲ پاداش را به آن‌ ها خواهد داد اولین پاداش تخفیف ۵ درصدی مالیات برای پرداخت مالیات سال آینده که این ۵ درصد از مجموع مالیات پرداختی ۳ سال قبل مورد محاسبه قرار می ‌گیرد و پاداش دوم ۴ درصد از مالیاتی که در ۳ سال گذشته پرداخت کرده‌اند را به حساب آن ‌ها پرداخت می ‌کند حال یکی از این ۲ تخفیف به مؤدی مالیاتی تعلق می ‌گیرد و خود مؤدی می‌ تواند انتخاب کند.

 توجه به ثبت هزینه‌ ها با جزئیات در اظهارنامه مالیاتی

 روش دیگری که شما با توجه به آن می‌ توانید هزینه مالیاتی خود را کاهش دهید، هزینه‌ هایی است که برای واحد تجاری خود انجام می‌ دهید به‌همین دلیل شما می ‌بایست کوچیک ‌ترین هزینه ‌هایی که برای شرکت خود صورت داده‌ اید را با سند و مدرک ثبت و ضبط کرده و در اظهارنامه مالیاتی خود ارائه کنید. توجه داشته باشید که تمامی هزینه‌ های صورت ‌گرفته باید در طی یک‌ سال مالی باشد در نهایت سازمان امور مالی کشور در صورت پذیرفتن اسناد و مدارک شما، هزینه‌ ها را از میزان پرداختی شما کسر می‌ گرداند.

 با توجه به قانون مصوب سازمان امور مالیاتی کشور مالیات مؤدیان با توجه به میزان سود و زیان محاسبه می ‌شود و در نهایت هزینه‌ ها و استهلاکات آن ‌ها نیز از میزان مورد محاسبه شده کسر می ‌گردد و در نهایت مبلغ پرداختی مالیاتی مشخص می ‌شود. بنابراین مهم است که هزینه ‌های خود را کاملاً مستند، ثبت و ضبط  کنید و در اظهارنامه مالیاتی آن ‌ها را ارائه دهید. در صورت عدم توجه به هزینه‌ ها باید بدانید که تمامی آن ‌ها اگر بدون مدرک باشند در حساب مالیاتی شما مورد محاسبه قرار گرفته و شما می ‌بایست اضافه‌تر از مبلغی که مشخص می ‌شود مالیات پرداخت کنید.

 ارائه دارایی های مستهلک

 دارایی ‌های مستهلک، یعنی آن‌ چه از مواد و ابزاری که در اختیار ما قرار دارد و به ‌مرور زمان با استفاده از آن‌ ها، ارزش آن‌ ها کاهش پیدا می ‌کند. در همین راستا و برای کاهش مبلغ مالیات پرداختی می ‌بایست دارایی ‌های مستهلک توسط مشمولان مالیاتی معرفی شده و ارزش استهلاک آن ‌ها نیز مورد محاسبه قرار بگیرد دراین ‌صورت ثبت دارایی ‌های مستهلک نیز روشی برای کاهش پرداخت مالیات معرفی می ‌شود.

 پیگیری قوانین مالیاتی

 مشمولان مالیاتی اگر به ‌دنبال کاهش مبلغ پرداختی مالیات خود می ‌باشند می ‌بایست همیشه قوانین مالیاتی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به‌ صورت سالانه مصوب می ‌شود را مورد پیگیری قرار دهند زیرا معمولاً سالانه قوانین مالیاتی با توجه به شرایط روز تغییراتی را با خود به‌ دنبال دارد و برخی از اوقات، بعضی از مشاغل در حوزه پرداخت ‌کنندگان مالیاتی و برخی از آن ‌ها در زمره معافان مالیاتی معرفی می ‌شود. بنابراین زمانی ‌که از تمام مواد و تبصره‌ هایی که قوانین معافیت مالیاتی آشنا باشیم می ‌توانیم راهکار های قانونی برای کاهش هزینه پرداختی مالیات بدست آوریم.

 کمک کردن به موسسات خیریه

 یکی از راهکار های کاهش پرداخت هزینه‌ های مالیاتی کمک کردن به خیریه‌ ها و مؤسسات عام ‌المنفعه می ‌باشد. این اتفاق می‌ توانند با توجه به قوانین سازمان امور مالیاتی کشور در کاهش پرداختی ‌های مالیاتی مؤثر واقع شود ولی این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که شما تمامی اسناد و مدارک مربوط به مالیات و مدارک و اسناد کمک‌ های شما موجود باشد و با توجه به موجودیت اسناد و مدارک، کاهش پرداختی مالیاتی شما مشخص خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: روش های تشکلیل تشکیل پرونده مالیاتی

تقسیم دارایی ها

تقسیم دارایی ها

 راهکار دیگر که شما می ‌توانید با توجه به آن مالیات کمتری پرداخت کنید این است که شما درآمدی که در طی یک ‌سال مالی داشته‌اید را در حساب افراد مورد اطمینان خود تقسیم کنید همه ما به‌ خوبی می‌ دانیم که هر چه درآمد و میزان سود ما بیشتر باشد، مبلغی که به‌ عنوان مالیات باید پرداخت کنیم بیشتر خواهد بود ولی اگر دارایی خود را در حساب ‌های افرادی مطمئن و نزدیک به خودمان مانند حساب همسر، فرزند و غیره تقسیم کنیم بی ‌شک پرداخت مالیات کمتری خواهیم داشت. هرچند این اتفاق یک روش غیر قانونی و غیر اخلاقی می ‌باشد و در راستای اعتلای کشور نیست توصیه می ‌شود از انجام این حرکت خودداری کنید و همچنین اگر از طرف سازمان امور مالیاتی کشور این اتفاق از سمت شما را تأیید کنند مالیات شما به‌ صورت علی الرأس مورد محاسبه قرار می دهند و درنتیجه جریمه مالیاتی نیز باید پرداخت کنید.

 ادغام  محل کار و هزینه ها

 یعنی شما از محلی که به‌ عنوان سکونت استفاده می ‌کنید برای انجام کار های اداری خود نیز استفاده کافی را ببرید بنابراین نه‌ تنها هزینه‌ هایی مانند آب ‌و برق و گاز و غیره از مالیات شما کسر خواهد گردید بلکه شما مبالغی را تحت عنوان ودیعه یا اجاره جهت ملک نیز پرداخت نخواهید کرد.

 اعلام مبلغ مالیاتی سال قبل

 در اظهارنامه مالیاتی شما می ‌بایست مبلغ مالیاتی خود را مشخص کنید و همچنین اسناد و مدارک ملزوم را نیز ارائه کنید یکی از راه‌ های پر خطر برای کاهش میزان پرداخت مالیات، ارائه مدارک و اسناد مالی دوره قبلی یا سال مالی قبلی می ‌باشد با توجه به تورم موجود در کشور اگر واحد تجاری فعال باشد معمولاً میزان مالیات پرداختی نسبت ‌به سال مالی قبل افزایش پیدا می‌ کند و در صورتی‌ که شما میزان مبلغ پرداختی را  کم تر از سال قبل معرفی کنید، مسئولان مالیاتی نسبت‌ به بررسی مجدد پرونده شما به‌ صورت شخصی و از طرف سازمان امور مالیاتی اقدام خواهند کرد و تمامی اسناد و مدارک مالی شما را مورد محاسبه قرار خواهد داد بنابراین اگر می‌ خواهید مبلغ مالیاتی سال قبل با ارائه اسناد و مدارک قبلی ارائه دهید به‌ گونه‌ای عمل کنید تا مبلغ مالیاتی شما نسبت ‌به دوره قبلی کاهش نداشته باشد.

 شغل های معاف از مالیات

 برخی مشاغل با توجه به هدف و شرایطی که دارند به ‌صورت سالانه از طرف سازمان امور مالیاتی کشور به‌ عنوان کم مالیات یا معاف از مالیات معرفی می ‌شوند و معمولاً شرکت ‌هایی از تخفیفات مالیاتی برخوردار هستند که در ابتدای حوزه فعالیت تولیدی خود باشند که با توجه به میزان تخفیف معرفی شده در سال ۱۴۰۱ از طرف سازمان امور مالیاتی کشور، شامل ۵ درصد تخفیف می‌ شوند همچنین برخی از مشاغل فرهنگی مانند نشریات و نمایشگاه‌ های هنر های دستی از پرداخت مالیات معاف می‌ باشند.

 جمع بندی

 در این مطلب سعی شده‌ است آن‌ چه را که شما برای پرداخت کم‌ تر مالیات نیاز دارید به ‌همراه روش ‌های قانونی معرفی شود. مجموعه پیوند محاسب در کنار شماست تا هر آن ‌چه که شما در حوزه فعالیت ‌های مالیاتی، وکیل مالیاتی، حسابداری مالیاتی و غیره را نیاز دارید در اختیار شما قرار داده و فعالیت‌ های مورد نیاز شما را نیز انجام دهد. همچنین اگر در حوزه مالی نیازمند مشاوره هستید می ‌توانید به‌ صورت رایگان از متخصصین مجموعه پیوند محاسب بهره کافی را ببرید.

نظرات