مشاوره مالیاتی به سبک TIM چیست؟

 مشاوره مالیاتی به سبک TIM چیست و چگونه در ایران پیاده سازی می شود؟ 

TIM به معنی مدیریت مالیات و بیمه است که سبک جدید ارایه خدمات مشاوره مالیاتی و بیمه ای و توسط تیم پرشین حساب در کشور اجرا می شود . مهمترین عناوین اجرایی TIM که مد نظر پایگاه مشاوره مالیاتی این مجموعه قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

 • بررسی و نظارت بر روند امور مالی در راستای رعایت استانداردهای حسابداری و قوانین مالیاتی
 • بررسی نقاط بحرانی واحد مالی در جهت پیشگیری از اجرای عملیات مشکوک قوانین مبارزه با پولشویی
 • بررسی توانمندی فنی کادر اجرایی واحد حسابداری و برنامه ریزی آموزشی در راستای ارتقای هدفمند مناسب با سازو کار شرکتها
 • ارایه راهکارهای مناسب جهت پیاده سازی سیستم بهای تمام شده همراه با کنترل انبار و محاسبات سود
 • شناسایی علل نفوذ جرایم مالیاتی و برنامه ریزی جهت به حداقل رساندن آن منطبق بر دستورالعمل های سازمان امور مالیاتی
 • اجرای فرایند کنترل و پیش حسابرسی بیمه تامین اجتماعی با هدف پیشگیری از جرایم سنگین هنگام استقرار حسابرسان سازمان تامین اجتماعی

نحوه ارایه خدمات مشاوره مالیاتی

۱) مشاوره مالیاتی به مدیران 

یکی از بزرگترین ضربات فعالان اقتصادی از ناحیه جرائم مالیاتی و اختلاس های مالی عدم آگاهی از اتفاقات پیش آمده در سیستم می باشد. بیشتر بازاریابان پروژه های مالی وقتی در پرزنت حضوری روبروی مدیر مراکز و شرکتها قرار می گیرند با گارد بسته ای مواجه می شوند. بلافاصله مدیر می گوید ما کادر مالی و حتی مالیاتی منظمی داریم. ولی وقتی چند سوال مهم و کلیدی درباره پیشگیری از اوضاع مالی و مالیاتی می پرسیم متوجه میشویم که خیلی کار حرفه ای انجام نشده است و صرفا امور اجرایی روزمره و تکلیفی اجرا می شود. از مهمترین وظایف ما آگاه کردن مدیران در جلسات مشاوره رایگان است، در صورتی که تمامی پرسش ها بررسی و پاسخ داده شود نیازی به اقدام دیده نخواهد بود  ولی در صورتی که چالش مشاهده شود پیشنهادات بعدی ارائه می گردد.

۲)عارضه یابی  حسابدار یا مدیر مالی 

در این حالت ما بعد از مرحله اول قراردادی را منعقد می کنیم و متعهد می شویم تمامی خطاها و اختلالات سیستم مالی را برطرف کنیم تا سیستم قابلیت اجرای بدون مشکل توسط نیروی حسابدار را داشته باشد و دیگر شما را با مشکل خاصی مواجه نسازد. در کنار این قرارداد می توانیم قرارداد پشتیبانی هم مکمل آن داشته باشیم که با سرکشی مستمر کنترل داخلی و گزارشگیری را هم در دست بگیریم .

۳) کنترل روند اجرای تکالیف مالیاتی

یکی از خدمات ویژه ما که مشکل بیشتر واحدهای تجاری و بازرگانی و صنعتی است یکسان سازی سیستم مالی و مالیاتی جهت ارائه گزارش به حوزه مالیاتی است . ماحصل یکسان سازی گزارش ماده ۱۶۹ مکرر، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، اظهارنامه مالیاتی و تحریر دفاتر قانونی است. همینطور تهیه صورتهای مالی اساسی هم در ین نتیجه گیری قرار خواهد گرفت.

۴) مشاوره مالیاتی به مشاغل و موسسات 

بخش فوق تخصصی در شغل ما ارائه مشاوره است. به دلیل حساسیت زیاد مشاوره، پیشنهاد می کنیم اگر با ماهم همکاری ندارید مشاوری را انتخاب کنید که رزومه و سوابق اجرایی قدرتمندی را داشته باشد.نکاتی در اجرای تخصصی مشاوره است که تا فرد مشاور درگیر آن نشده باشد نمی تواند راهکار مثمرثمری ارائه کند. مندر این بخش هم از تخصص و تجربه خودم و دیگر کادر اجرایی که تشکیل دادم، . سوابق کنترل و نظارت اجرایی در پروژه های سنگین مانند بزرگراه تهران کرج ، همت کرج، مترومشهد، برج میلاد، سازمان بنادر و کشتیرانی ، بانک صادرات توسط ایشان باعث شد تا در مدت زمان کمتری به یکی از مشاورین مالیاتی برتر کشور تبدیل شود.از دیگر توانمندیهای پرشین حساب  اجرای مصاحبه تخصصی و گزینش نیروهای حرفه ای جهت ارگانها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی می باشد.

۵) مشاوره شغلی و مالیاتی  به حسابداران  

مخاطب دیگر ماحسابداران هستند. ما در راستای یکی از اهداف خود مشاوره شغلی و تحصیلی را نیز بنیانگذاری کرده ایم. متاسفانه در جامعه سازمان و یا ارگانی وجود ندارد که با ارائه مشاوره مطلوب راه صحیح و نحوه کنترل یکی از حساس ترین شغل ها را پیاده کند. ما علاوه بر مطالب رایگان و آموزش ها بخش دیگری شامل مشاوره شغلی را هم در دستور کار خود قرار داده ایم که برخلاف انتظار استقبال خوبی از آن شد. برخی از همکاران عقیده دارند که قشر حسابدار از نظر پرداخت حق مشاوره و حتی اموزش ضعیف هستند و خیلی بسته عمل می کنند در صورتی که در طول مدت راه اندازی پرشین حساب خلاف این موضوع برای ما اثبات شده است. در این بخش هم با مبالغ بسیار ناچیز صرفا کمک رسانی را هدفگذاری کرده ایم. ترسیم مدل کسب و کار حسابداری ماحصل خدمات ما در این بخش به فعالان حوزه مالی محسوب می شود.

پیشنهاد مطالعه: حسابداری مالیاتی چیست؟ و اهداف حسابداری مالیاتی

در هنگام مشاوره مالیاتی به نکات زیر توجه و تفحس کنید :

 • حتماً مشاوره مالیاتی را در محل ثابت و با نام کسبی مشاور انتخابی برگزار کنید و در دومین جلسه محل شرکت خود را پیشنهاد دهید.
 • بجای جستجو گواهینامه عضویت شخص برگزیده در انجمن ها و …جهت مشاوره مالیاتی، در سوابق و رزومه بررسی کنید تا بحال چند بار هیات مالیاتی حضور فعال داشته؟
 • قبل از طرح مشکل خود در قالب موضوع اصلی مشاوره مالیاتی، از اجرای پرونده هایی با موضوع فعالیت شما یا مشابه سوال کنید.
 • سعی نکنید مشکل خود را جسته و گریخته مطرح کنید و قبل از برگزاری مشاوره مالیاتی از توانمندی مشاور اطمینان حاصل کنید.
 • مشاوره مالیاتی را فقط اختصاص به مباحث مالیاتی دهید و از پیشنهاد مباحث بیمه ای و حقوقی پرهیز نمایید.
 • استعلام قیمت در جلسه اول مشاوره مالیاتی بستگی به نوع مشکل دارد در صورت پرونده دارای جریمه مالیاتی جایز و در غیر اینصورت جایز نیست!
 • نگرانی از افشای مشکل پرونده در حین مشاوره مالیاتی باعث پنهان کردن پاره ای از مسائل می شود که در ارائه مشاوره تاثیر گذار است.
 • همیشه انتظار صفر شدن جریمه و یا حذف مشکل خود را در مشاوره مالیاتی نداشته باشید و جنبه اعتباری مجموعه خود را در حوزه مالیاتی در نظر بگیرید.
نظرات