مقالات آموزشی

LEARNING ARTICLES
چگونه بفهمیم چقدر بدهی مالیاتی داریم

درگاه خدمات ملی الکترونیک با روی کار آمدن، به افراد این توانایی را داده تا بتوانند با مراجعه کردن به این درگاه ها با بررسی معوقات بدهی خود و استعلام گرفتن از آن ها، اقدام به پرداخت بدهی مالیاتی خود کنند. این که یک پرونده الکترونیکی داشته باشید، قبل از اقدام به پرداخت و آگاهی از بدهی مالیاتی لازم می باشد.

ادامه مقاله...
خود اظهاری مالیاتی چیست؟

 همه ما به‌ خوبی می دانیم که مالیات یکی از روش های کسب درآمد دولت ها می باشد. بنابراین دولت ها همیشه به‌ دنبال راه هایی می باشند که مردم و کسانی که به عنوان مودی مالیاتی شناخته می شوند، در زمان مقرر، مدارک لازم را جهت پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی تسلیم کنند.

ادامه مقاله...
مالیات مستقیم و غیرمستقیم چیست و تفاوت آن ها

مالیات به مبلغی گفته می شود که یک هزینه اجتماعی است و براساس قانون و برای تامین مخارج عمومی به گونه ای بدون بازگشت از سوی افراد به دولت پرداخت می شود. مالیات از مهم ترین منابع برای تامین درامد دولت هاست. مالیات ها در ایران به دو دسته مستقیم وغیرمستقیم تقسیم می شوند. در این مقاله مجموعه پیوند محاسب در کنار شماست تا هر آنچه که در خصوص مالیات مستقیم و غیر مستقیم می بایست بدانید را در اختیارتان قرار دهد تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ادامه مقاله...
حسابداری مالی چیست و چه کاربردی دارد؟

از زیرشاخه های حسابداری، حسابداری مالی را می توان نام برد که برای شرکت های مختلف مورد نیاز است و تعریفی برای ثبت و ساماندهی به اطلاعات مالی محسوب می شود. برای این که بدانید حسابداری مالی چیست و چه کمکی به کسب و کار می کند تا انتهای این مقاله با مجموعه پیوند محاسب همراه باشید.

ادامه مقاله...
فرار مالیاتی چیست؟

فرار مالیاتی شامل راهکار های غیرقانونیست برای پنهان کردن درآمد یا توجه نکردن به بدهی مالیاتی خود شکل می گیرد . فرار مالیاتی را میتوان علاوه بر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در سطح کشور به برخی ارگان های دولتی از جمله بانک ها هم مرتبط دانست .

ادامه مقاله...
انواع مالیات در ایران به چند دسته تقسیم می شود؟

مالیات یکی از روش ‌های درآمد زایی دولت ‌ها می ‌باشد. بنابراین دولت، سازمانی را به ‌عنوان امور دارایی یا امور مالیاتی کشور تاسیس کرده ‌است. به‌ طور کلی مالیات دارای تعاریف چند گانه و گسترده می ‌باشد اما اگر آن را بخواهیم در یک تعریف ساده بیان کنیم.

ادامه مقاله...
هزینه های قابل قبول مالیاتی

مالیات یکی از روش‌ های کسب درآمد دولت ‌ها می ‌باشد به‌ همین دلیل برای تمامی واحد های تجاری و کسب‌ و کار ها قوانین مالیاتی وجود دارد. اداره دارایی برای این‌ که مالیاتی که از واحد های تجاری دریافت می‌ گردد کاملاً خالص شده باشد قوانین و موادی را برای آن تصویب می‌کند.

ادامه مقاله...
حسابرسی مالیاتی چیست؟ و پروسه اجرایی حسابرسی مالیاتی

همان‌ طور که گفتیم به پروسه‌ای که برای مطالعه و بررسی اسناد و همچنین نحوه انجام قوانین و مقررات مالیاتی را حسابرسی مالیاتی می ‌گویند. که عدم توجه و همچنین عدم دانش کافی در خصوص حسابرسی مالیاتی می ‌تواند با جریمه‌ های سنگینی روبرو شود. بحث حسابرسی مالیاتی بخش بسیار مهم در هر واحد  تجاری بوده و از مهم ‌ترین وظایف صاحبان کسب ‌و کار بشمار می‌ رود.

ادامه مقاله...
معرفی شغل حسابداری مالیاتی و ویژگی های حسابدار مالیاتی

امروزه حسابداری یکی از مشاغلی می‌ باشد که هر کسب‌ و کاری نیاز دارد تا یک حسابدار در کنار وی باشد. حسابداری انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن حسابداری مالیاتی می ‌باشد. حسابداری مالیاتی یکی از زیرشاخه ‌های حسابداری بوده که در طی آن شخصی که وظیفه حسابدار مالیاتی را برعهده دارد می ‌بایست گزارش‌ های مالی را بر طبق سازمان امور مالیاتی تنظیم کند.

ادامه مقاله...
مالیات بر تراکنش های بانکی چیست؟ و زمان دریافت مالیات بر تراکنش بانکی

همان ‌طور که بیان شد یکی از عوامل شکل ‌گیری مالیات بر تراکنش ‌های بانکی وجود پول ‌شویی، سند سازی‌ های بانکی برای فرار مالیاتی بود. که در طی آن نامه‌ای به ‌جهت شفاف ‌سازی تراکنش ‌های بانکی به بانک ‌ها ابلاغ گردیده بانک‌ ها را ملزم به شفاف‌ سازی تراکنش ‌های بانکی کرده ‌است.

ادامه مقاله...
معرفی سامانه خدمات ملی مالیات و امکانات آن

سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف ارائه خدمات الکترونیکی، در زمینه برخی امور مربوط به مالیات  ، درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir را راه اندازی کرد که با ثبت نام در این سامانه، با ورود به سایت آن، میتوانید از استعلام بدهی مالیاتی و استعلام پرونده های مالیاتی به صورت الکترونیک را مشاهده کنید

ادامه مقاله...
صورت معاملات فصلی چیست؟ و مهلت ارسال صورت معاملات فصلی

. تمام قوانین مالیاتی کشور در زمره قانون مالیات‌ های مستقیم قرار می‌ گیرد، بر اساس ماده 169  این قانون تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در زمره مؤدیان مالیاتی قرار می ‌گیرند ملزم هستند در پایان هر فصل یعنی هر ۳ ماه یک‌ بار تمامی معاملات اعم از خرید و فروش خود را به همراهی تمام اطلاعات مورد نیاز دیگر که طرف ‌های معاملاتی با یکدیگر صورت ‌جلسه کرده‌اند از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی کشور

ادامه مقاله...
معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان

طی سال‌ های اخیر مباحث و جلساتی تحت حمایت از این شرکت‌ ها به‌ جهت معافیت مالیاتی شرکت ‌های دانش بنیان از طرف دولت ارائه شده ‌است که علاوه‌ بر معافیت مالیاتی نیز حمایت ‌های مالی دیگری نیز برای شرکت‌ های دانش بنیان صورت می ‌گیرد.

ادامه مقاله...
مالیات حقوق چیست؟ کارمندان چه مالیات هایی باید بپردازند؟

از مهم ‌ترین اهداف در تئوری‌ های قوانین مالیاتی، پرداخت مالیات می‌ باشد که در نتیجه آن توزیع عادلانه درآمد است. در نظام مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات حقوق در زمره مالیات بر درآمد قرار گرفته و همچنین مالیات بر حقوق در ردیف مالیات‌ های مستقیم می ‌باشد و با تناسب خاصی از درآمد مشخص می ‌گردد.

ادامه مقاله...
چرا باید وکیل مالیاتی بگیریم؟ و چه اشخاصی به وکیل مالیاتی نیاز دارند؟

از وظایف وکیل مالیاتی، آشنایی و تسلط کامل به انواع مالیات و انواع قوانین مخصوص مالیات می‌ باشد، ۱ وکیل مالیاتی باید در زمینه اجرایی قوانین مالیاتی تجربه ‌های بسیار ارزشمندی داشته باشد تا بتواند به بهترین شیوه و در سریع‌ ترین زمان ممکن ۱ پرونده مالیاتی را به نتیجه نهایی برساند.

ادامه مقاله...